Unia Europejska, informacje ogólne.
Autorem artykułu jest Grzegorz Krawczyk
Unia Europejska jest to gospodarczy związek dwudziestu pięciu (w chwili obecnej) europejskich państw będący efektem długoletniego zbliżania się krajów Europy Zachodniej. Unia Europejska jest następstwem zawartej w 1951r. E...
Unia Europejska jest to gospodarczy związek dwudziestu pięciu (w chwili obecnej) europejskich państw będący efektem długoletniego zbliżania się krajów Europy Zachodniej. Unia Europejska jest następstwem zawartej w 1951r. Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Niepisaną, ale oczywistą zasadą jest wspomaganie gospodarki krajów europejskich w celu równorzędnej "walki" gospodarczej między Europą a Stanami Zjednoczonymi.
W skład Unii Europejskiej wchodzą następujące kraje: Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Cypr, Słowenia, Francja, Austria, Słowacja, Węgry, Czechy, Luksemburg, Belgia, Holandia, POLSKA, Dania, Wielka Brytania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja. Jak widać termin: "zbliżania się krajów Europy Zachodniej" nie jest do końca "trafny", ponieważ w skład Unii Europejskiej włączyły się kraje Europy Wschodniej i Środkowej, jak Polska, Litwa, Łotwa, Czechy, Słowacja, czy też Węgry.
Trzema głównym założeniami Unii Europejskiej są:
- Zakres działania dwóch Wspólnot Europejskich (głównie sprawy gospodarcze, w tym Unia Gospodarczo-Walutowa )
- Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa
- Współpraca policyjna i sądowa w sprawach karnych.
Cele natomiast jakie przedstawiła przed sobą Unia Europejska to:
- promowanie ekonomicznego i społecznego postępu poprzez zacieśnianie współpracy gospodarczej i likwidowanie barier w obrocie handlowym między państwami członkowskimi,
- wzmacnianie obrazu Unii jako jednego ciała politycznego mówiącego jednym głosem na arenie międzynarodowej poprzez prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej,
- dążenie do stworzenia obywatelstwa europejskiego i poczucia przynależności do jednej wspólnoty u zwykłych obywateli poprzez zapewnienie jednakowych norm prawnych i pełnej swobody przepływu ludzi w obrębie Unii,
- rozwijanie obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwego traktowania, którym ma być UE poprzez wprowadzanie wspólnych norm prawnych, socjalnych i stałą poprawę poziomu życia państw uboższych.
Unia Europejska swój początek bierze 1 kwietnia 1951 r., kiedy to z inicjatywy jednego z ojców integracji europejskiej, Roberta Schumana powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Był to początek procesu prowadzącego do powstania wielkiej wspólnoty europejskiej. W skład EWWiS wchodziło 6 państw: Belgia , Francja , Holandia , Luksemburg , Republika Federalna Niemiec i Włochy . Następstwem "owocnej" współpracy było powstanie w 1957r. kolejny Wspólnot: Gospodarczej (EWG) oraz Energii Atomowej (Euratom). Trzy Wspólnoty Europejskie miały wspólne niektóre organy: (Zgromadzenie Parlamentarne i Trybunał Sprawiedliwości). Do pełnego połączenia instytucji doszło jednak dopiero w roku 1967. Począwszy od 1973 roku do dziś trwają działania mające na celu "poszerzenie" granic Unii Europejskiej.
Unia Europejska zrzesza na dzień dzisiejszy 25 państw. Jednak już w 2007r. szeregi Unii Europejskiej mają zasilić Bułgaria oraz Rumunia. W kolejce natomiast czekają inne państwa: Chorwacja, Turcja, Ukraina oraz Macedonia. Nie wszystkie jednak kraje "lgną" do Unii Europejskiej. Chęci uczestnictwa we Wspólnocie nie wyraziły: Islandia, Norwegia, czy też Szwajcaria. Ciekawostką jest, że w 1987r. swoją kandydaturę zgłosił kraj z kontynentu afrykańskiego - Maroko. Jednak odmówiono mu szans na członkostwo.
Reasumując Unia Europejska jest Wspólnotą państw tylko i wyłączenie europejskich. Jest to podstawowy wymóg, by móc ubiegać się o uczestnictwo. Nie ma jednak ograniczenia na części kontynentu europejskiego. Terminologia Europa Zachodnia, jako ta, która tworzy Wspólnotę jest już dziś nieaktualna. Poprzez przyłączenie się do Unii Europejskiej wiele państw zwiększyło poziom życia swoich obywateli. Inne, dzięki wolnemu rynkowi pracy podwyższyły gospodarkę zatrudniając fachowców z innych krajów europejskich. Unia Europejska stanowi szansę dla biedniejszych krajów w doścignięciu Europy, natomiast dla tych bogatszych jest podstawowym czynnikiem gospodarczym.
---
informacje o Uni Europejskiej tylko na
Unia europejska
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz